Blog

materialy-na-suknie-slubne

Materiały na suknie ślubne

Materiały na suknie ślubne

Poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej z reguły rozpoczynamy od przeglądania Internetu,  szukając inspiracji na blogach, Instagramie, w  katalogach modowych i na stronach salonów sukien ślubnych. Potem gdy mamy już wstępne rozeznanie w fasonach, które nam się podobają, udajemy się do salonu ślubnego i zaskakuje nas pytanie, z jakiego materiału chcemy uszyć naszą wymarzoną suknię ślubną? Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych materiałów używanych w krawiectwie ślubnym.

Tiul

Zwiewny, delikatny, łatwy w obróbce, dostępny w wielu odmianach, to idealny materiał na suknie ślubne. To lekka i ażurowa tkanina o fakturze siateczki wykorzystywana do szycia zwiewnych spódnic, welonów, halek. Tiule miękkie (włoski, szermeza, jedwabny) wykorzystywane są do szycia wierzchnich warstw spódnic, a także welonów. Tiule sztywniejsze stosowane sąprzy szyciu bolerek, halek pod suknie ślubne, ślubnych ozdób i dekoracji. Mnogość zastosowań i efekt końcowy jego użycia sprawia, że to jeden z ulubionych materiałów zarówno krawcowych, jak i panien młodych.

Organza

To cienka i przejrzysta tkanina o delikatnym splocie i fakturze delikatnie połyskującej lub matowej. Oryginalna organtyna wykonana jest z przędzy jedwabnej, co nadaje jej miękkości i lekkości, ale jednocześnie jest droższa. Wersja z włókien poliestrowych jest znana jako organtyna i powszechnie stosowana w krawiectwie ślubnym do produkcji spódnic i gorsetów.

Satyna

Satyna to gładka i lejąca się tkanina, niezwykle miła w dotyku, z pięknym połyskiem z jednej strony. Pięknie się układa, dzięki czemu jest bardzo lubiana przez krawców. Występuje w wersji cienkiej lub grubszej. Wykorzystywana zarówno do wierzchnich warstw sukien, jak i podkład pod koronkę czy muślin.

Koronka

Ukochana przez panny młode, wykorzystywana zarówno jako materiał główny spódnic czy topów, jak i samo ozdobne ich wykończenie. Mnogość odmian czyni z koronki uniwersalny materiał w krawiectwie ślubnym. Najbardziej popularne to koronka francuska- delikatna, miękka z kwiatowymi wzorami, hiszpańska- do wykończenia brzegów spódnic i welonów, koder- idealny do wykończenia gorsetów, topów, często zdobiony kryształkami, perełkami, cekinami, gipiura- o mocnym, wypukłym wzorze bez podkładu, świetna do zdobienia topów i gorsetów. Koronka nadaje kreacji ślubnej królewskiego charakteru i elegancji.

Szyfon

Gładka i niezwykle zwiewna tkanina, idealna na suknie w stylu boho czy empire. Miękka w dotyku, lekko prześwitująca, wykonana z jedwabiu lub poliestru w tańszej wersji. Wdzięczna tkanina, bardzo lubiana przez panny młode ze względu na fakturę i delikatność.

Atłas

Szlachetny rodzaj materiału wykorzystywany do szycia kreacji o kroju prostym. Sam materiał jest gładki, połyskujący z jednej strony, grubszy, sztywniejszy a przez to cięższy. Idealny do eleganckich, prostych sukien.

Żorżeta

Materiał o strukturze podobnej do szyfonu, ale nieco sztywniejszy. Faktura matowa, pół przeźroczysta, delikatnie lejąca. Często stosowany w modzie ślubnej ze względu na łatwość obróbki i konserwacji oraz estetykę.

Muślin

Lekki i zwiewny materiał o gęstym splocie. Szlachetny i drogi, ale suknie z niego wykonane charakteryzują się elegancją i miękkością. Idealny do kreacji podkreślających kobiece kształty.