Blog

nie-tylko-biala-suknia-slubna

Suknia ślubna nie zawsze biała?

Suknia ślubna nie zawsze biała?

Biel w tradycji weselnej jest obecna stosunkowo niedawno, chociaż mamy wrażenie, że panny młode do ślubu zakładały białe kreacje od czasów historycznych. Biała suknia ślubna obecna jest w naszej kulturze dopiero od początku XIX w. Jako kolor weselnej kreacji wprowadziła go nieświadomie królowa brytyjska Wiktoria, pojawiając się na ślubie z księciem Albertem w bajkowej białej, bogato zdobionej sukni, a było to w 1840 r… Co więc zakładały panny młode, jeśli nie była to biel? Suknia ślubna odzwierciedlała bogactwo i status społeczny panny młodej i jej rodziny. Nie szczędzono więc na bogatych tkaninach, najczęściej w kolorach rodowych i nie była to biel… Wybierano szlachetne i drogie materiały, ozdabiano je kosztownymi koronkami i klejnotami i szyto według aktualnej mody. Akurat w tej kwestii nie zmieniło się nic od wieków. Zmienił się tylko obowiązujący kolor, chociaż patrząc na aktualne wybory naszych klientek, także biel nie zawsze jest ich ostatecznym wyborem.

Jeśli nie biała suknia ślubna, to jaka?

Jeżeli nie jesteśmy uwiązani tradycją i pragniemy założyć suknię w kolorze innym niż biel, mamy swobodę w wyborze. Co najczęściej wybierają klientki? Dominują barwy pastelowe, utrzymane w jednej tonacji, wzbogacane mocnymi akcentami kolorystycznymi w postaci barwnych koronek, szarf w kontrastowych odcieniach.

Róż, szczególnie pudrowy róż jest niezwykle popularnym kolorem, na który często decydują się panny młode. Jest on niezwykle twarzowy, elegancki i stonowany. Suknie w tym kolorze zjawiskowo wyglądają zarówno na jasnych blondynkach, jak i ognistych brunetkach. Warto zestawić ten kolor z dodatkami w kolorach karminu (buty, bukiet ślubny), a bogatym błyszczącym zdobieniem podkreślić wyjątkowość okazji.

Czerwień i jej odcienie to kolor, po który sięgają odważniejsze panny młode. Czerwień symbolizuje bogactwo i pomyślność. W kulturach Dalekiego Wschodu jest tradycyjnym kolorem sukien ślubnych. W naszej kulturze stosunkowo rzadko pojawia się w ceremoniach kościelnych, ale coraz częściej na ślubach cywilnych.

Niebieski kolor w jasnych odcieniach to wariacja na temat bieli. Niezwykle świeży i zjawiskowy efekt sukni w tym kolorze zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród sławnych panien młodych, jak i na naszym podwórku. Szczególnie efektownie wygląda on na delikatnych blondynkach. Nadaje ślubnym kreacjom zwiewności i eteryczności. Panny młode w błękitach z pewnością zapadną w pamięci gości weselnych.

Złoto i srebro w modzie ślubnej z reguły towarzyszy jako dodatek w postaci biżuterii i zdobień, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by cała suknia była w jednym z tych kolorów. Haftowane złotymi czy srebrnymi nićmi koronki pięknie i dostojnie prezentują się na każdej pannie młodej. Stosowane zarówno jako wykończenie gorsetu, jak i wierzchnia warstwa spódnicy, nadają sukni królewskiego charakteru. Z kolei mocno błyszczące tkaniny świetnie sprawdzą się w prostych modelach sukien o dopasowanej sylwetce. W każdym z wariantów blask sukni rozświetli pannę młodą wśród tłumu weselnych gości i podkreśli jej wyjątkowość. .  Oto nasza srebrna propozycja

W dniu wesela najważniejsze jest poczucie wyjątkowości młodej pary. To ich DZIEŃ. Niezależnie od koloru sukni czy garnituru, najistotniejsze jest uczucie tych dwojga ludzi.